بازگشت دلالان به معاملات پی وی سی بورس کالا

پتروتحلیل-با گذشت هفته ها از بازرسی های انبار خریداران و فشارها برای شناسایی خریداران پی وی سی در اوج رشد قیمت ها و التهاب بازار، حالا با آرام گرفتن بازار پی وی سی، دوباره دلالان و واسطه های بازار پی وی سی برای خرید به بورس کالا بازگشته اند و حجم بالایی از پی وی سی پتروشیمی ها را از بورس خریدند.

383 بازدید / شنبه 02 اسفند 1399 / دسته بندی : اخبار / منبع : http://www.petrotahlil.com/

پتروتحلیل-با گذشت هفته ها از بازرسی های انبار خریداران و فشارها برای شناسایی خریداران پی وی سی در اوج رشد قیمت ها و التهاب بازار، حالا با آرام گرفتن بازار پی وی سی، دوباره دلالان و واسطه های بازار پی وی سی برای خرید به بورس کالا بازگشته اند و هفته جاری حجم بالایی از پی وی سی پتروشیمی های پی وی سی ساز را از بورس خریدند تا دوباره بازار را با رسیدن به ماه آخر سال دچار تشنج و التهاب کنند، حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا باوجود مشخص بودن دلالان این بازار، هر بار شاهد برخوردهای مقطعی و ضربتی با بازار پتروشیمی هستیم و سپس دوباره همان دلالان دوباره به بورس کالا بازگشت دارند؟!

و سوال دوم اینکه تا چه زمانی قرار است این چرخه باطل و سلیقه ای تکرار شود؟ و سوال بعدی اینکه چه قدرتی می تواند از معاملات پرابهام محصولات پتروشیمی در بورس کالا جلوگیری کند؟! ظاهرا هیچ نهاد یا سازمان یا وزارتخانه ای نمی تواند جلوی دلالان بورسی را بگیرد یا معاملات، قیمت گذاری و نحوه فروش محصولات پتروشیمی را در بورس سرو سامان دهد؟! البته باوجود اظهار نظر اخیر وزیر نفت درباره اینکه قیمت ها دست خداست، احتمالا باید برای تغییر روش و نحوه معاملات هم دست به دامن خدا شویم!

اما اینکه چه چیزی باعث می شود تا همچنان عده ای بتوانند در بورس کالا فعالیت کنند و مواداولیه مورد نیاز صنایع پایین دست را خریداری و در نهایت با قیمت های نجومی به تولیدکنندگان بفروشند و در نهایت مردم از این چرخه ضرر کنند؛ سوالی است که گویا جوابی برای آن با گذشت سالهای طولانی از تاسیس بورس و تغییر مدیران برای آن یافت نشده است! اما جالب تر تنها دفاعیه بورس کالا در برابر معاملات پرابهام، این است که معاملات در بورس شفاف است! اما آیا مدیران بورس تا به حال این موضوع را به طور شفاف اثبات کرده اند، مثلا آیا کسی به میزان رقابت خریداران بورسی که اکثرا دلال بوده اند در ۹ ماهه امسال برای دیدن بهتر فاجعه نگاهی کرده است!