پلی یورتان ترموپلاستیک TPU

پلی یورتان ترموپلاستیک TPU یک کوپلیمر بلوکی خطی با بخش های سخت و نرم بوده که بخش سخت آن می تواند آروماتیک یا آلیفاتیک باشد

1749 بازدید / يكشنبه 20 تیر 1400 / دسته بندی : مقالات

پلی یورتان ترموپلاستیک  TPUچیست؟

پلی یورتان ترموپلاستیک  ( در لفظ انگلیسی : Thermoplastic polyurethane ) یک الاستومر ترموپلاستیک کامل مانند سایر پلیمرهای ترموپلاستیک می باشد.

پلی یورتان ترموپلاستیک TPU یک پلیمر الاستیک و قابل ذوب است که می تواند به خوبی در فرآیندهای اکستروژن مانند تزریق، قالبگیری بادی و فشاری مورد استفاده قرار گیرد. همچنین با روش شکل دهی تحت خلاء، پوشش ها و بطور کلی رنج وسیعی از روش های شکل دهی کاربرد دارد.

 

پلی یورتان ترموپلاستیک  TPUدارای بخش سخت و نرم بوده

"پلی یورتان ترموپلاستیک" TPU یک کوپلیمر بلوکی خطی با بخش های سخت و نرم بوده که بخش سخت آن می تواند آروماتیک یا آلیفاتیک باشد. TPU های آروماتیک بر پایه ایزوسیانات های MDI بوده و TPUهای آلیفاتیک بر پایه ایزوسیانات هایی مانند H12MDI می باشند.

وقتی این ایزوسیانات ها با دی ال هایی با زنجیرهای کوچک ترکیب می شوند بلوک های سختی را تولید می کنند. بطور معمول پلی یورتان ترموپلاستیک TPU، آروماتیک می باشد، اما زمانی که حفظ رنگ و شفافیت ان ها در مقابل نور خورشید جزو اولویت ها می باشد، می توانند آلیفاتیک نیز باشد.

 

پلی یورتان ترموپلاستیک TPU

 

 

 

 

 

 

 

بخش نرم پلی یورتان ترموپلاستیک TPU

بخش نرم می تواند از نوع پلی اتر و یا پلی استر باشد، که این مورد بستگی به کاربرد محصول نهایی دارد. به عنوان مثال، محیطهای مرطوب به صورت معمول نیازمند TPU های پایه پلی اتری هستند در حالی که محیط های روغنی و نیازمند مقاومت در مقابل هیدروکربن ها اغلب متقاضی TPU های پایه پلی استری هستند. برای دستیابی به خواص سودمندتر وزن مولکولی، نسبت و ساختار شیمیایی بخش های نرم و سخت قابل تنظیم و برنامه ریزی است.

بخش نرم پلی یورتان TPU

خواص ویژه پلی یورتان ترموپلاستیک TPU

 1. حالت ارتجاعی بالا

 2. خواص فشردگی خوب

 3. مقاومت مضاعف

 4. ضربه پذیری

 5. سایش

 6. رطوبتی

 7. هیدروکربنی

TPU ها ارائه کننده انعطاف پذیری بالا بدون استفاده از روان کننده های و گستره وسیعی از سختی و انعطافپذیری بالا می باشند. در واقع TPU ها شکاف مواد مورد نیاز با خواص میانه لاستیک ها و پلاستیک ها را پوشش می دهند.

گستره وسیع خواص فیزیکی و مکانیکی این اجازه را به TPU ها می دهد تا هم به عنوان یک لاستیک سخت و هم به عنوان یک ترموپلاستیک مهندسی نرم کاربرد داشته باشند. آن ها دارای انعطافپذیری در دمای پایین و در برخی از انواع دارای خواص زیست سازگاری، پایداری هیدرولیک، شفافیت نوری، تاخیراندازی شعله مناسب و خواص ضد استاتیک می باشند.

 

قابلیت های پلی یورتان ترموپلاستیک  TPU

 1. پلی یورتان ترموپلاستیک TPU قابلیت رنگ پذیری توسط تعدادی از فرآیندها را دارد.
 2. برخلاف سایر الاستومرهای ترموپلاستیک، TPU خواص فیزیکی ویژه ای دارد که آن را در دسته خاص ترین و پرکاربردترین مواد فوق انعطاف پذیر قرار می دهد.
 3. در قالبگیری مصولات نصب شونده برروی بدنه خودروها، با الیاف شیشه و یا الیاف معدنی ترکیب می شوند.
 4. علاوه بر خواص TPU ها مانند مقاومت در برابر سایش، رنگ پذیری، مقاومت به ضربه بالا و خواص انعطافپذیری خوب در دمای پایین دارای خواص دیگری مانند مقاومت خوب در مقابل سوخت و نفت و خواص مناسب جریان در حالت مذاب می شوند.

 

 

کاربرد پلی یورتان ترموپلاستیک  TPU

خواص مورد اشاره در مقاله فوق موجب استفاده ازTPU ها در صدها کاربرد مختلف می شود

پوشش شیشه ای دکراتیو، قطعات جانبی بدنه خودروها، چرخ های کوچک (فرغون، تخت بیمارستان و …)، قطعات تیونیگ و سرپلوس خودرو، تسمه های اتومبیل، فیلم و ورق، شیلینگ آتشنشانی، لوله های انعطاف پذیر، تجهیزات تولید مواد غذایی، کفش و زیره کفش های ورزشی، شیلنگ های هیدرولیک، آب بندهای هیدرولیک، قایق های تیوبی، چرخ های اسکیت، ابزارهای مغناطیسی، لوله‌ها و ابزارآلات پزشکی، غلطک‌های کورد استفاده در معدن کاری، لوازم ورزشی، تجهیزات غواصی و شنا، پوشش TPU بر روی پارچه، پوشش محافظ کابل و سیم، محافظ گوشی تلفن همراه، محافظ صفحه کلید رایانه

 

 

 

 

قاب گوشی TPU  چه ویژگی هایی دارد؟

مقاومت بسیار بالا از ویژگی های قاب گوشی تی پی یو:

درواقع polyurethane Thermoplastic در ابتدا دارای ساختار بسیار سختی است که با افزایش دما وحرارت آن را به حالت ذوب شده در آورده و سپس شکل میدهند و فقط با افزایش این دما و حرارت است که میتوانند آن را به شکل قاب های گوشی در آورده و این خود یک مزیت برای افزایش مقاومت است.

 همچنین باید گفت تغییر دمای ساده هم تاثیر خاصی بر روی تغییر شکل آن ندارد و تا دمای 70 درجه سانتیگراد برای شما یک تضمین بسیار ویژه خواهد بود. و این نشان دهنده مقاومت بسیار باالی آن در بخش حرارت هم میباشد.

گفتنی است این مورد در خورندگی ها هم برق رار است که شامل خط و خراش ها میباشد و مقاومت بسیار خوب هم در این زمینه از خود به نمایش گذاشته است.

 

عدم تغییر ساختار با ویژگی ضد آب بودن:

یکی دیگر از ویژگی های جالب قاب گوشی tpu وجود قابلیت عدم نفوذ هرگونه رطوبت و آب به داخل ساختارآن است تا جایی که هیچ گونه تغییری در مواد اولیه آن ایجاد نخواهد شد و گفتنی است که این موضوع درسمت نفوذ چربی و روغن هم بر قرار بوده و از آن نظر هم تضمین شده است.

 

دفع ضربات ناگهانی:

درست است این خاصیت یکی از مهمترین ویژگی های گارد های تی پی یو است. درواقع ماده ای به اسم االستیسیته در قلب آن وجود دارد که با خاصیت کامال ارتجاعی خود از ضربات جلوگیری کرده و به صورت کامال حرفه ای آن ها را دفع میکند .

 

شکل قاب گوشی تی پی یو:

بیشترین کاور های تی پی یو ای که ما تا به حال دیده ایم مربوط به گارد های ژله ای است که به خوبی ساختارپلی اورتان قابل مشاهده است و در مدل های مختلفی همچون ژله ای شفاف و مات و حتی ژله ای رنگی وجوددارد، دقیقا منظور ما همان کیس های محافظ شفاف ژله ای است که امروزه دیگر در تمام جعبه های موبایل ها وجود داشته و جالب اینجاست ما هم از آن هیچ استفاده ای نخواهیم کرد.

 این میزان از ویژگی مثبت اما نادیده گرفتن آن بسیار جالب است. درست است که ضخامت کمی دارد اما با وجود حالت های ویژه ای همانند ارتجاعی بودن و خود ترمیم کننده ( تو رفتگی های در اثر ضربه بعد از چند دقیقه به حالت اول باز خواهد گشت ) توانسته به یک محافظ ایده آل و مطمئن تبدیل شود.

گفتنی است همین ویژگی های مثبت باعث شده است برخی از سازندگان و شرکت های بزرگ قاب گوشی ازاین ماده بسیار ارزشمند در ساختار کاور و کیس های محافظ خود که بعضی از آن ها استانداردهای نظامی داشته استفاده کنند.