اتانول آمین و سایر اطلاعات در مورد این ماده

اتانول آمین یکی از حلال های پرکاربرد است که سه نوع مونو اتانول امین ، دی اتانول امین و تری اتانول امین دارد . این ماده کاربرد های متنوعی در صنعت دارد.

2171 بازدید / يكشنبه 23 آبان 1400 / دسته بندی : مقالات

اتانول آمین چیست؟

اتانول آمین ( در لفظ انگلیسی : Ethanolamine )، اولین ترکیب از سه ترکیب آلی است که می تواند از آمونیاک با جایگزینی متوالی اتم های هیدروژن با رادیکال های هیدروکسی اتیل بدست آید (―CH2CH2OH). اتیل (-CH 2 CH 2 OH) که بقیه دی اتانول آمین و تری اتانول آمین هستند.

این سه به طور گسترده در صنعت، عمدتا به عنوان جاذب برای اجزای اسیدی ( مانند دی اکسید کربن)  گاز طبیعی و جریان های گاز پالایشگاه نفت استفاده می شوند.

اتانول آمین ها به صورت تجاری از واکنش آمونیاک و اکسید اتیلن تهیه می شوند.

این ماده واکنش پذیر و دو عملکردی است و خواص الکل ها و آمین ها را ترکیب می کند. در دمای 140 تا 160 درجه سانتیگراد، با اسیدهای چرب واکنش داده و اتانول آمیدها را تشکیل می دهد.

علاوه بر این، واکنش اتانول آمین ها و اسید سولفوریک, سولفات تولید می کند و در شرایط بی آب، اتانول آمین ممکن است با دی اکسید کربن واکنش داده و کاربامات ها را تشکیل دهد.

در حالی که بسیاری از آمین‌های ثانویه به آسانی نیتروزه می‌شوند تا نیتروزامین‌های قابل جداسازی را تشکیل دهند، آمین‌های اولیه مانند اتانول آمین، در نهایت به جای نیتروزامین‌ها، نمک‌های دیازونیوم تولید می‌کنند.

این ماده مایع غلیظی بی رنگ با بوی نامطبوع شبیه آمونیاک است. این ماده شیمیایی می تواند به یک جامد زیر 51 درجه فارنهایت تبدیل شود و در آب بسیار محلول است.

با کمال تعجب، این ماده به طور طبیعی در همه گونه های زنده وجود دارد . همچنین یک ترکیب طبیعی موجود در مواد غذایی مانند علف لیمو، زیره، تربچه دایکون و انگور است.

 

موارد استفاده اتانول آمین - افراکم

 

اتانول آمین شامل :

 • مونو اتانول آمین (MEA)،
 • دی اتانول آمین (DEA)
 • و تری اتانول آمین (TEA) 

میباشد و کاربردهای فراوانی دارد. 

 

کاربردهای اتانول آمین

 • به عنوان نمک (صابون) با اسیدهای چرب، به عنوان امولسیفایر در بسیاری از محصولات خانگی و صنعتی استفاده می شود.
 • یک بازدارنده خوردگی برای محلول های ضد یخ خودرو و خنک کننده های موتور هواپیما است.
 • یکی از رایج ترین کاربردهای اتانول آمین به عنوان یک ماده شیمیایی تجاری برای حذف دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن از گاز طبیعی و سایر گازهای مختلف است.
 • این ترکیب همچنین برای تولید مواد دیگری مانند صابون ها، مواد شوینده، سورفکتانت ها و بازدارنده های خوردگی اصلاح شده است.
 • به خنثی کردن اسیدهای چرب موجود در صابون ها و لوازم آرایشی کمک می کند
 • به عنوان یک امولسیفایر در کالاهای خانگی و تجاری عمل می کند
 • نقش مهمی در تولید بسیاری از محصولاتی که همه ما روزانه استفاده می کنیم، ایفا می کند.

 

کاربردهای اتانول آمین - افراکم

 

این ماده را می توان در :

 • مایعات ماشینکاری،
 • مایعات شکست هیدرولیکی،
 • محصولات تمیزکننده خانگی،
 • جلا دهنده ها،
 • محصولات رنگ مو،
 • و بسیاری از کاربردهای تجاری و صنعتی دیگر یافت.

 

نمک های اسیدی :

نمک های اسیدی (نمک های اسید غیر آلی، نمک های اسید آلی و نمک های سولفات) اتانول آمین جفت های یونی هستند که آزادانه در آب تجزیه می شوند . بنابراین، این نمک ها ارتباط نزدیکی با اسیدهای آزاد مربوطه و اتانول آمین دارند. به عبارت دیگر، اتانول آمین-undecylenate، برای مثال، از اسید undecylenic و اتانول آمین تشکیل شده است. 

 

سایر مشخصات :

 • فرمول: C2H7NO
 • جرم مولی: ۶۱٫۰۸ گرم بر مول
 • چگالی: ۱٫۰۱ گرم بر سانتی‌متر مکعب
 • نقطه جوش: ۱۷۰ ‪°C‬
 • شناسه آیوپاک: 2-Aminoethanol
 • نقطه ذوب: ۱۰٫۳ ‪°C‬
 • طبقه‌بندی: ترکیبات آلی فرار، Amino alcohol

 

مشخصات اتانول آمین - افراکم

 


آیا اتانول آمین خطرناک است؟

بدیهی است که اگر از محصولات حاوی " اتانول آمین " همانطور که در نظر گرفته شده استفاده نکنیم، می توانند برای سلامتی ما بسیار خطرناک باشند.

این ماده شیمیایی در صورت بلع یا استنشاق می تواند بسیار مضر باشد و تنفس آن باعث سرفه، گلودرد، سردرد، تنگی نفس و خواب آلودگی می شود. مصرف این ماده شیمیایی منجر به احساس سوزش، درد شکم و در نهایت شوک یا مرگ خواهد شد، بنابراین مطمئن شوید که همیشه از محصولات حاوی این محصول فقط برای هدف مورد نظر خود استفاده کنید.

 

خطرات اتانول آمین - افراکم

 

به همان اندازه که ممکن است برخی از کرم‌های صورت خوشبو و پاک‌کننده‌های میوه‌ای به نظر خوشمزه به نظر برسند، احتمالاً (قطعا) بهتر است آنها را از نزدیک بو نکنید!

اتانول آمین خطرات خاصی را به همراه دارد، حتی زمانی که از آن به طور مورد نظر استفاده می شود، بنابراین بسیار مهم است که در مورد این ترکیب همه جا دقت کنید.

بخار اتانول آمین می تواند باعث تحریک چشم و بینی شود و مایع آن می تواند باعث آسیب به دهان، گلو، دستگاه گوارش، پوست و چشم شود.

طبق گفته سازمان بین المللی کار ، قرار گرفتن در معرض این ماده کوتاه مدت حتی ممکن است بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارد که می تواند منجر به کاهش هوشیاری شود. این خطر بیشتر در رابطه با استفاده شغلی از این ترکیب است، اما هنوز هم بسیار مهم است که هنگام استفاده از محصولات حاوی اتانول آمین در خانه، تا حد ممکن در معرض قرار گرفتن خود را محدود کنید.

برای لوازم آرایشی و محصولات پوستی حاوی اتانول آمین، این احتیاط به معنای استفاده از مقدار توصیه شده است. برای محصولات پاک کننده خانگی که حاوی این ماده شیمیایی هستند، بهتر است در حین استفاده از نوعی ماسک استفاده کنید تا حد امکان کمتر از بخارات تنفس کنید.

اتانول آمین همچنین با ایجاد آلرژی هایی مانند آسم و درماتیت در محیط های شغلی مرتبط است. دلیل دیگری برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض این اتانول آمین در خانه است. در اینجا مجموعه ای از محصولات پاک کننده بدون اتانول آمین ، محصولات مو/بدن ، و شوینده های لباسشویی از کالاهای عمومی وجود دارد که ممکن است به شما در انجام این کار کمک کند!

ونسا توماس، شیمیدان آرایشی و بنیانگذار Freelance Formulations ، ادعا کرد که این ماده برای استفاده در لوازم آرایشی بی خطر است و هیچ خطر تایید شده ای در ارتباط با سرطان یا مسمومیت رشدی وجود ندارد.

با این حال، او یک حد مجاز قرار گرفتن در معرض اتانول امین را که توسط وزارت کار ایالات متحده صادر شده است ، ذکر می کند . واضح است که قرار گرفتن بیش از حد در معرض این ماده چیزی نیست که توصیه شود.

هنگامی که اتانول آمین در محصولاتی وجود داشته باشد که حاوی مواد نگهدارنده ای هستند که می توانند به نیترات ها تجزیه شوند، این ماده شیمیایی ممکن است چیزی به نام نیتروزامین ها را تشکیل دهد که یک سرطان زا شناخته شده است .

پس بعد از همه اینها احتمالاً به این فکر می کنید که چگونه می توانم اتانول آمین را از زندگی خود حذف کنم؟ جایگزین ها چیست؟
در اینجا نگاه دقیق‌تری به این موضوع داریم که چرا اتانول آمین در بسیاری از محصولات با وجود خطرات احتمالی وجود دارد و چگونه می‌توانید جایگزین‌های ایمن‌تری پیدا کنید.

 

اتانول آمین برای چه مواردی استفاده می شود؟ و گزینه های جایگزین چیست؟
  
این ماده را می توان در طیف وسیعی از محصولات مصرفی روزمره یافت. پاک کننده ها، چربی زداها، مواد شوینده، صابون ها، لوازم آرایشی، رنگ مو، محصولات خودرو و شامپوها اغلب حاوی اتانول آمین هستند.

مصارف صنعتی آن نیز با ترکیب بسیار گسترده هستند، پیدا کردن برنامه های کاربردی در مواد شیمیایی غیر آفت کشی کشاورزی، حلال ها، مایعات کاربردی، بازدارنده های خوردگی، عوامل ضد پوسته پوسته شدن و سایر رسانه های تولید افزایش.

از آنجایی که اتانول آمین یک باز ضعیف است - به این معنی که وقتی در آب حل می شود به طور کامل جدا نمی شود - برای حذف دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن از گازهای خاص یک ترکیب بسیار موثر است.

 

جایگزین اتانول آمین - افراکم

 

این ویژگی برخی از کاربردهای صنعتی متعدد آن را توضیح می‌دهد، زیرا اتانول آمین می‌تواند به عنوان یک اسکرابر برای حذف این اجزای مضر از سوخت‌های فسیلی مختلف که اغلب برای تامین انرژی فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شوند، استفاده شود.

ایده این است که با حذف ترکیبات مضر برای محیط زیست مانند CO2 از این منابع انرژی، فرآیندهای صنعتی با سوخت فسیلی می توانند سازگارتر با محیط زیست باشند. امیدواریم این فناوری ناقص به زودی بی ربط شود، زیرا انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشیدی و باد قدرت را در بر می گیرند.

این ماده همچنین توانایی خنثی کردن اسیدهای چرب را برای تشکیل صابون های ویژه دارد، به همین دلیل است که در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی گنجانده شده است.

با توجه به خواص امولسیونی، این ماده شیمیایی را می توان برای بهبود کارایی محصولات پاک کننده خانگی، پولیش ها، مواد شوینده و غیره نیز استفاده کرد.

از آنجایی که یک ماده شیمیایی کاربردی و همه کاره است، به راحتی می توان فهمید که چرا اتانول آمین در چنین مجموعه وسیعی از محصولات مختلف، هم از نظر صنعتی و هم تجاری، گنجانده شده است. اما همانطور که در بخش قبل بسیار واضح بود، اتانول آمین کاملاً ایمن نیست و قرار گرفتن بیش از حد در معرض این ماده شیمیایی می تواند باعث انواع مشکلات سلامتی شود.

اگرچه واقعاً هیچ ماده جایگزین واضحی وجود ندارد که باید به عنوان جایگزینی برای اتانول آمین به دنبال آن باشید، مطمئن شوید که فقط محصولاتی را خریداری می کنید که این ماده در لیست مواد تشکیل دهنده آنها وجود ندارد.

برای انجام این احتیاط، باید مراقب مجموعه ای از اصطلاحات مختلف باشید که می توانند برای نشان دادن اتانول آمین استفاده شوند.

مونو اتانول آمین، 2-آمینو اتانول، اتانول آمین، استارامید اتانول آمین و 2-آمینواتیل الکل تنها برخی از اصطلاحاتی هستند که باید مراقب آنها باشید. اگر بتوانید محصولاتی را بیابید که حاوی هیچ یک از مواد تشکیل دهنده در این لیست نیستند ، می توانید کاملاً مطمئن باشید که این محصولات فاقد اتانول آمین هستند.

 

سایر مقالات پربازدید:

سود مایع چیست و کاربردهای آن و تولیدکنندگان آن کدامند ؟

میکروپیپت یا سمپلر چیست ؟

آب مقطر چیست؟مزایا,کاربردها و ...

پلی وینیل الکل و اطلاعات کاملی از این ماده

بیسفنول آ

اسید استیک چیست ؟

بوراکس چیست؟کاربردهای آن کدامند؟

پلی وینیل کلراید و اطلاعات جامعی از این ماده

زایلین مخلوط ( زایلول )

محلول بافر (Buffer) چیست؟

صفر تا صد اسید استئاریک

رقیق سازی محلول های غلیظ آزمایشگاهی - دستورالعمل محلول سازی

معرفی محلول استاندارد و کاربردهای این ماده

پلی یورتان ترموپلاستیک TPU

 

منابع:

blog.publicgoods.com
britannica.com

 

https://bit.ly/3kz8kXHhttps://b2n.ir/u70296https://cutt.ly/7Tj9uBN
yun.ir/5t8nn1shorturl.at/irJNUhttps://tinyurl.com/93cy2cse