جزئیاتی از الگوی جدید تنظیم بازار محصولات پتروشیمی

۵ نکته مهم در الگوی جدید تنظیم بازار محصولات پتروشیمی

202 بازدید / شنبه 01 آبان 1400 / دسته بندی : اخبار

الگوی جدید تنظیم بازار محصولات پتروشیمی

در الگوی جدید تنظیم بازار در حال تهیه توسط دولت است و به زودی توسط وزارت صمت و بورس کالا اعلام می‌شود 5 نکته مهم وجود دارد.

 

به گزارش افراکم به نقل از اینپیا به نقل از کامودیتی ها:

1. شرکتهای تولیدی مجازند ر قالب قراردادهای بلندمدت … تا 50% تولید خود را در قالب معاملات کشف پرمیوم 6 ماهه الی 12 ماهه به تفکیک ماه در بورس کالا عرضه و در صورت نبود مشتری، آن را صادر کنند! قیمت کالاهای این معاملات در محدوده قیمتهای روز بورس کالا در تاریخ تحویل خواهد بود.

2.  در حال حاضر، بورس کالا قیمتهای پایه کالاها را در هر دوره معاملاتی بر اساس قیمت دلار و جهانی، تعیین کرده و ارتباطی بین قیمتهای پایانی معاملات قبلی بورس با جدید برقرار نیست … لکن در الگوی جدید، قیمت پایه معاملات بورس کالا مشابه بازار سهام تهران و سایر بورسهای کالای جهانی، از الگوی قیمت پایانی معاملات تبعیت خواهد کرد.

سقف قیمت معاملات باز بودده و انتظار ثبات بیشتر در قیمتها ناشی از این موضوع نسبت به الگوی قبلی میرود (بدلیل تبعیت قیمت پایه از پایانی … بجای دلار و قیمت جهانی)

3. در الگوی جدید مدیریت بازار، سرمایه گذاران نیز به همراه صنایع، مجاز به خرید از بورس کالا شده اند… به منظور مدیریت این موضوع، بورس کالا بزودی اقدام به پذیرش انبارهای مجاز کرده و کالاهای خریداری شده توسط سرمایه گذاران به آن هدایت شده و فروش مجدد آن، صرفا در بورس کالا مجاز خواهد بود.

اینگونه معاملات در میان مدت، باعث ذخیره سازی کامودیتیها در انبارهای بورس کالا مشابه سایر کشورها شده که در مواقع جهش قیمت و بحران برق و گاز و … ، امکان عرضه و تامین بازار را دارد.

شرکتهایی مثل فملی و فولاد و سالکو و فایرا و جاجرم و کویر در حال پذیرش انبارهای خود نزد بورس کالا به منظور میزبانی کالاهای سرمایه گذاران هستند.

4. در الگوی جدید طراحی شده، برخی کالاها ملزم به عرضه صرفا در بورس کالا هستند. لکن با توجه به امکان فروش و صادرات تا 50% محصول خود در قالب قراردادهای کشف پرمیوم تنها نیمی از تولید در معاملات نقدی و سلف عرضه شده و بازار در تعادل باقی می ماند و نگرانیهای اعلام شده مبنی بر سقوط قیمتهای کامودیتی ناشی از الزام به عرضه 100% در بازار (مشابه آنچه در دولت قبل رخ داد)، وجود ندارد

5. در الگوی جدید، خریداران کامودیتی از بورس کالا … ملزم به عرضه مجدد محصولات خود در بورس و یا ثبت فاکتورهای فروش در سامانه جامع تجارت شده اند. این سامانه از طریق ارتباط با بانکها و ادارات مالیات، امکان ردیابی قیمت و مسیر پرداخت و فروش کالاها را داشته و کدمعاملاتی بورس کالای خریدارانی که خارج از این روال اقدام به تجارت کنند، بصورت سیستمی متوقف می‌شود.

با راه اندازی این سامانه، امکان خرید از بورس کالا صرفا در قالب ضریب ارزشی از فاکتور فروش ثبت شده در سامانه جامع تجارت میسر خواهد بود (فروش ارزان=کاهش سهمیه خرید از بورس کالا … فروش گران=مالیات … )

اطلاع رسانی از سایر موارد بسته دولت در مدیریت بازار … در آینده نزدیک توسط صمت و بورس کالا صورت خواهد گرفت.

 

سایر اخبار:

رونمایی از 20 فرصت سرمایه گذاری در طرح های پیشران پتروشیمی

چالش زنجیره تأمین تا ۲۰۲۲ گریبانگیر صنایع پتروشیمی است

امید به قدرت‌نمایی ایران در میدان‌های نفت و گاز

بحران کمبود گاز در زمستان ۱۴۰۰ و چند راهکار

دلایل ایجادشوک در بازار جهانی نفت و گاز/ چرا قیمت نفت به مرز 80 دلار بر بشکه رسید؟