۸۰۰ هزار دز واکسن اسپوتنیک تحویل سفارت ایران در مسکو شد

سیزدهمین محموله واکسن «اسپوتنیک وی» شامل حدود ۸۰۰ هزار دز چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ از سوی صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه تحویل سفارت جمهوری اسلامی ایران در این کشور شد.

152 بازدید / پنجشنبه 29 مهر 1400 / دسته بندی : اخبار

واکسن اسپوتنیک

به گزارش افراکم به نقل از ایرنا از مسکو این میزان واکسن شامل  کامپوننت اول و دوم امروز پنجشنبه ۲۹مهر۱۴۰۰ با هواپیمایی ماهان به تهران ارسال خواهد شد.

با احتساب این میزان واکسن تاکنون  دو میلیون و ۵۰۰ هزار دز واکسن «اسپوتنیک وی» تحویل جمهوری اسلامی ایران شده است.

روسیه اولین کشوری بود که واکسن موسوم به «اسپوتنیک وی» را علیه ویروس کرونا ثبت کرد و با وجود اینکه برای فروش آن نیز با بسیاری از کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران قرارداد فروش امضا کرد، اما اجرای تعهداتش برای ارسال واکسن با تاخیر مواجه شد.

به گزارش ایرنا از مسکو، داده هایی که طی واکسیناسیون جمعیت روسیه و دیگر کشورها به دست آمده نشان می دهد که واکسن «اسپوتنیک وی» یکی از ایمن ترین و موثرترین واکسن ها علیه ویروس کروناست.

 سازمان جهانی بهداشت نیز روز گذشته اعلام کرد که تمام موانع برای ثبت جهانی این واکسن برطرف شده است. به همین خاطر در دهها کشور با بیش از ۳.۵ میلیارد نفر جمعیت این واکسن ثبت شده  و این کشورها با روسیه قرارداد خرید واکسن امضا کردند.  

در همین حال تحقیقات رسانه ها نشان می دهد که روسیه نتوانسته به تعهدات خود برای ارسال واکسن به کشورهای طرف قرارداد در موعد مقرر عمل کند که مقامات روس مهمترین دلیل آن را مشکلات فنی در فرایند تولید بخصوص در تولید دز دوم این واکسن اعلام کرده اند.

ایران از اولین کشورهایی بود که با صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه قرارداد برای خرید واکسن «اسپوتنیک وی» و هم تولید مشترک آن منعقد کرد. بر همین اساس قرارداد خرید ۶۰ میلیون دز واکسن «اسپوتنیک وی» را در فروردین ماه سال جاری با روسیه امضا کرد و بر اساس این قرارداد می بایست از خرداد تا آذرماه این میزان را به طریقی که در قرارداد مشخص شده به ایران ارسال می شد.

با تحویل محموله امروز واکسن اسپوتنیک به سفارت ایران، روسیه قرارداد دو میلیونی را بطور کامل اجرا کرد و  حدود ۵۰۰ هزار دز از قرارداد ۶۰ میلیون دز را هم تحویل داد.

 

سایر اخبار:

 امکان استفاده از واکسن پاستوکووک در کودکان و بالغان

ورود شش میلیون دوز واکسن پاستوکووک به شبکه بهداشتی تا آبان ماه

تزریق واکسن کووپارس به بیش از ۸ هزار نفر/ تاکنون عارضه‌ای ندیدیم

نقش دز سوم واکسن سینوفارم در افزایش آنتی بادی

واکسن پان کرونا جواب داد 

واکسن کووایران برکت