معرفی اسید استیک,مزایا , کاربردها و پاسخ به سوالات رایج

اسید استیک یک محصول جانبی تخمیر است و بوی مشخصی شبیه سرکه دارد.

2060 بازدید / چهارشنبه 21 مهر 1400 / دسته بندی : مقالات

اسید استیک‌ چیست ؟

اسید استیک ( در لفظ انگلیسی : Acetic Acid ) که همچنین به عنوان اسید اتانویک، اسید اتیلیک، اسید سرکه و متان کربوکسیلیک اسید شناخته می شود، یک ترکیب مایع و آلی اسیدی، بی رنگ و با فرمول شیمیایی CH₃COOH است. سرکه از اسید استیک 4٪ الی 5% است. این محصول جز اصلی سرکه می‌باشد. این ماده دومین اسید ساده کربوکسیلیک است.

فرمول: CH₃COOH 

اسید استیک یک محصول جانبی تخمیر است و بوی مشخصی شبیه سرکه دارد. محلول‌های غلیظ تر را می توان در آزمایشگاه یافت ، و اسید استیک خالص که تنها اثری از آب دارد، به عنوان اسید استیک منجمد شناخته می‌شود. زیرا دارای نقطه ذوب 16 درجه سانتی گراد است و بنابراین اغلب در زمستان وقتی هوا سرد است منجمد می شود. 


کاربرد اسید استیک


 در تولید:

    •    انیدرید استیک
    •    استات سلولز
    •    مونومر وینیل استات 
    •    استرهای استیک
    •    اسید کلروستیک
    •    پلاستیک
    •    رنگ
    •    حشره کش ها 
    •    مواد شیمیایی عکاسی 
    •    و لاستیک استفاده می شود .

 

 سایر کاربردهای تجاری شامل :

    •    تولید ویتامین ها 

    •    آنتی بیوتیک ها

    •    هورمون ها

    •    مواد شیمیایی آلی

    •    به عنوان افزودنی غذایی 


کاربرد اسید استیک در پزشکی:

 

کاربرد اسید استیک در پزشکی

 

این ماده یک آنتی بیوتیک است که عفونت های ناشی از باکتری یا قارچ را درمان می کند. اسید استیک اوتیک (برای گوش) برای درمان عفونت های مجرای گوش استفاده می شود. این دارو عفونت گوش داخلی (که اوتیت مدیا نیز نامیده می شود) را درمان می کند.


طرز تهیه اسید استیک:

برای ساختن محلول 1 M اسید استیک ، 60.05 گرم اسید استیک را در 500 میلی لیتر آب مقطر یا دیونیزه در یک فلاسک حجمی 1 لیتری حل کنید. از آنجا که اسید استیک مایع است، اسید را با حجم اندازه گیری کنید.


قرار گرفتن در معرض استیک اسید برای سلامتی چگونه است ؟

اسید اتانویک، محرک قوی چشم، پوست و مخاط است. تماس طولانی مدت پوست با اسید استیک منجمد ممکن است منجر به تخریب بافت شود. قرار گرفتن در معرض استنشاق (8 ساعت) بخارات اسید استیک در 10 قسمت در میلیون (ppm) می تواند باعث تحریک چشم، بینی و گلو شود.

در 100 ppm ، سوزش ریه دیده می‌شود و ممکن است آسیب به ریه ها، چشم ها و پوست ایجاد شود. غلظت بخار 1000 ppm  باعث تحریک چشم، بینی و دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود و قابل تحمل نیست. این پیش بینی‌ها بر اساس آزمایشات روی حیوانات و قرار گرفتن در معرض صنعتی بود. حساسیت پوست به اسید استیک نادر است، اما رخ داده است.
گزارش شده است که در 12 کارگری که به مدت دو سال یا بیشتر در معرض میانگین غلظت اسید استیک 51 ppm در هوا قرار گرفتند، علائم سوزش ملتحمه، سوزش دستگاه تنفسی فوقانی و درماتیت هایپرکراتوز مشاهده شد.

قرار گرفتن در معرض غلظت 50 ppm یا بیشتر برای اکثر افراد غیرقابل تحمل است و منجر به پارگی شدید و سوزش چشم، بینی و گلو، حلق و برونشیت مزمن می شود.

افراد غیر تطبیق یافته با تحریک شدید چشم و بینی در غلظت‌های بیش از 25 ppm مواجه می‌شوند و ورم ملتحمه در غلظت‌های زیر 10 ppm گزارش شده است. در مطالعه ای روی 5 کارگر که به مدت 7 تا 12 سال در معرض غلظت 80 تا 200 ppm داشتند، یافته های اصلی سیاه شدن و هایپرکراتوز پوست دست ها، ورم ملتحمه (اما بدون آسیب قرنیه)، برونشیت و فارنژیت، گزارش شده است.

 

اسید استیک


آیا " اسید استیک " می تواند باعث سرطان شود؟

هنوز مشخص نیست که آیا اسید سرکه می‌تواند باعث ایجاد سرطان در انسان شود، اما مطالعات روی حیوانات و رده های سلولی هیچ ارتباطی با سرطان یا نقایص مادرزادی نشان نمی دهد.


کاربردهای صنعتی اسید استیک منجمد عبارتند از: 

•    وینیل استات، الیاف سلولز و پلاستیک:  اسید استیک برای ساخت بسیاری از مواد شیمیایی از جمله وینیل استات ، استیک انیدرید و استرهای استات استفاده می‌شود.

  o    وینیل استات برای ساخت پلی وینیل استات، پلیمری که در رنگ ها، چسب ها، پلاستیک ها و منسوجات استفاده می شود، استفاده می‌شود.

  o    انیدرید استیک در تولید الیاف استات سلولز و پلاستیک های مورد استفاده برای فیلم عکاسی، لباس و پوشش استفاده می‌شود.

  o    اسید استیک همچنین در واکنش شیمیایی برای تولید ترفتالیک اسید خالص (PTA) استفاده می شود، که برای تولید رزین پلاستیکی PET مورد استفاده در الیاف مصنوعی، ظروف غذا، بطری های نوشیدنی و فیلم های پلاستیکی استفاده می شود.


•    حلالها: اسید استیک یک حلال آب دوس ، شبیه اتانول است. ترکیباتی مانند روغن، گوگرد و ید را حل کرده و با آب، کلروفرم و هگزان مخلوط می‌گردد.

•    اسیدی شدن نفت و گاز: اسید استیک می تواند به کاهش خوردگی فلز و تجمع مقیاس در چاه نفت و گاز کمک کند. همچنین در تحریک چاه نفت برای بهبود جریان و افزایش تولید نفت و گاز استفاده می شود.

•    داروسازی و ویتامین ها: صنعت داروسازی از اسید استیک در تولید ویتامین ها، آنتی بیوتیک ها، هورمون ها و سایر محصولات استفاده می‌کند.

•    فرآوری غذا: اسید استیک معمولاً به عنوان یک محصول تمیز کننده و ضد عفونی کننده در کارخانه های فرآوری مواد غذایی استفاده می‌شود.

•    موارد استفاده دیگر : نمک های استیک اسید و انواع لاستیک و مواد شیمیایی عکاسی از استیک اسید تهیه می شود. اسید استیک و نمک سدیم آن (بافر) معمولاً به عنوان نگهدارنده غذا استفاده می شود.

 

اسید استیک

 

تفاوت بین استیک اسید، استیک منجمد و سرکه چیست؟

اسید استیک به شکل خالص (غلظت 99.5 درصد) به اسید استیک منجمد نیز معروف است. اسید استیک منجمد کاربردهای صنعتی متعددی دارد. سرکه حاوی 4 تا 8 درصد استیک اسید است و از تخمیر میوه ها یا آب میوه ها یا مایعات دانه تهیه می‌شود.


آیا اسید استیک برای محیط زیست خطرناک است؟

با توجه به اطلاعاتی که در طبقه بندی ریسک اکولوژیکی مواد آلی در نظر گرفته شده است، این ماده پتانسیل خطرات زیست محیطی کمی دارد.


چقدر احتمال دارد در معرض استیک اسید قرار بگیرید ؟

قرار گرفتن در معرض مصرف اسید استیک معمولاً به سرکه محدود می شود، این محلول حاوی 5 درصد استیک اسید است و در آن شکل خطرناک نیست. قرار گرفتن در معرض اسید استیک منجمد می تواند خطرناک باشد و باید احتیاط هایی را برای محدود کردن قرار گیری در معرض استنشاق و تماس پوست و چشم انجام داد.


آیا می توان از سرکه به عنوان ضدعفونی کننده خانگی استفاده کرد؟

از سرکه می توان برای تمیز کردن سطوح خانگی و شیشه استفاده کرد زیرا خواص اسیدی آن می‌تواند خاک، چربی و آلودگی را حل کند. با این حال، بین تمیز کردن و ضدعفونی کردن تفاوت وجود دارد. سرکه یک ضدعفونی کننده خانگی ثبت شده توسط EPA نیست و ممکن است برای از بین بردن عوامل بیماری زا موثر نباشد.


آیا می توان از سرکه به عنوان ماده ضد میکروب برای از بین بردن ویروس جدید کرونا استفاده کرد؟

EPA تأثیر مواد اولیه خانگی مانند سرکه را بررسی نمی‌کند و نمی‌تواند تأیید کند که چگونه می‌توان کرونا ویروس جدید را که باعث COVID-19 می شود از بین برد.

 

اسید استیک از کجا بخریم؟

افراکم فروشنده و تامین کننده اسید استیک با کیفیت عالی و تضمین اصالت کالا می باشد. جهت تهیه و خرید اسید استیک به لینک محصول مراجعه نمایید >> خرید اسید استیک

 

 

سایر مقالات پربازدید:

اتانول آمین چیست و کاربردهای آن کدامند ؟

سود مایع چیست و کاربردهای آن و تولیدکنندگان آن کدامند ؟

بوراکس چیست؟کاربردهای آن کدامند؟

پلی وینیل کلراید و اطلاعات جامعی از این ماده

زایلین مخلوط ( زایلول )

محلول بافر (Buffer) چیست؟

صفر تا صد اسید استئاریک

رقیق سازی محلول های غلیظ آزمایشگاهی - دستورالعمل محلول سازی

معرفی محلول استاندارد و کاربردهای این ماده

پلی یورتان ترموپلاستیک TPU

 

منابع:

https://www.chemicalsafetyfacts.org/

https://www.vdh.virginia.gov

 

https://bit.ly/3axf6YGhttps://b2n.ir/k28160https://cutt.ly/QE6qIbI
yun.ir/kux4aeshorturl.at/fBEF3https://tinyurl.com/2hzwuefc