پیش بینی خوشبینانه و بدبینانه بازار بورس در هفته سوم آذر

به گزارش تیتربرتر: بازار بورس در هفته گذشته روزهای عمدتا خوبی را سپری کرد و تنها در روز چهارشنبه شاخص کل دچار ریزش شد.ما در ادامه به بررسی پیش بینی خوشبینانه و بدبینانه بازار بورس در هفته سوم آذر می پردازیم.

289 بازدید / شنبه 15 آذر 1399 / دسته بندی : اخبار

رشد معاملات

در معاملات هفته گذشته، ارزش معاملات کل بازار سهام رکورد نیمه دوم سال را شکست و در روز چهارشنبه بر قله ۳۱ هزار میلیارد تومانی ایستاد. در ۴ روز ابتدایی هفته رقم ارزش کل معاملات بالاتر از ۲۲ هزار میلیارد بود که رقمی قابل قبول برای بازار سرمایه ایران است. رشد ارزش معاملات بازار نشان دهنده افزایش نقدشوندگی و افزایش عمق بازار است.

در هفته گذشته مجموع رقم خالص پول حقیقی ورودی به بورس هزار و ۳۹ میلیارد تومان بود. در ۳ روز ابتدایی هفته، خالص پول حقیقی ورودی به بورس مثبت بود اما در دو روز آخر هفته شاهد خروج پول‌های حقیقی از بازار بودیم.

رقم قابل توجه تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی در هفته گذشته برای فعالان بازار سهام امیدوارکننده است و می‌توان آن را بازگشت سهام‌داران خرد و حقیقی به بورس تلقی کرد. ورود پول‌های حقیقی می‌تواند تقاضای بازار را افزایش دهد و موجب رشد شاخص بورس شود.

 مازاد تقاضا در بازار

امیدوارکننده‌ترین خبر برای سهام‌داران و فعالان بازار این است که بورس در تمامی روزهای هفته پیش با مازاد تقاضا همراه بود. ارزش صف‌های خرید در کل هفته بیش از ارزش صف‌های فروش بود. در این هفته رکورد مازاد تقاضا در نیمه دوم سال هم شکسته شد. در روز یکشنبه ارزش مازاد تقاضای بازار ۲ هزار و ۳۷۴ میلیارد تومان بود.

کاهش عرضه‌ها در پایان هفته

همچنین یکی از اتفاقات مثبت روز چهارشنبه، کاهش ارزش صف‌های فروش بود. در حالی که در ۴ روز ابتدایی هفته روند تغییرات آن صعودی بود، در این روز ۳۷ درصد کاهش یافت.