سهم یک درصدی نفت از صادرات ایران به اتحادیه اروپا / واردات از اتحادیه اروپا ۳درصد افت کرد

واردات ایران از کشورهای اروپایی حکایت از آن دارد که حتی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل هم که به دلیل شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مرزهای تجاری به روی ایران و دنیا بسته بود، ایران کالای کمتری از اروپا وارد کرده است.

209 بازدید / سه شنبه 16 شهریور 1400 / دسته بندی : اخبار

واردات از اتحادیه اروپا 

اقتصاد آنلاین- کشورهای اروپایی اگرچه خود را کم و بیش با خروج آمریکا از برجام تطبیق داده و منتظر هستند که باز هم مذاکرات وین به نتیجه برسد تا بلکه بتوانند با خیال راحت در اقتصاد جذاب ایران و بازار پرپتانسیل اطراف آن حضور یابند، اما در طی سال‌های سخت تحریم هم جسته و گریخته ارتباطات تجاری خود با ایران را از دست ندادند و به صفر نرسانند. 

در واقع، برخی از این کشورهای اروپایی از جمله آلمان حتی در سال‌های سخت تحریم نیز به عنوان یکی از کشورهای اروپایی توانست نام خود را در ماه‌های متمادی در فهرست صادرکنندگان کالا به ایران قرار دهد و جزو پنج شریک اول وارداتی ایران قرار گیرد؛ برخی دیگر همچون ایتالیا، تلاش‌های پشت پرده‌ای را برای حفظ روابط تجاری ایران و اروپا انجام دادند و تلاش کردند که به عنوان یک کشور اروپایی بیطرف، در بسیاری از موارد، با دور زدن تحریم‌ها، فعالیت و همکاری‌های خود را با شرکت‌های بخش خصوصی ایران را ادامه دهند. 

در کنار این دو کشور، وارد شدن سوئیس نیز به جمع صادرکنندگان کالا به ایران در ۴ ماهه ابتدای سال جاری، توانست مهر تائید دیگری بر علاقمندی اروپایی‌ها به صادرات کالا به ایران بزند؛ هر چند که روایت دیگری نیز از این حضور وجود دارد که حضور آنها را در نیمه اول سال ۲۰۲۱ میلادی نسبت به نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی کمرنگ تر جلوه می‌کند. 

در واقع، علیرغم اینکه در تیرماه امسال، سوئیس به عنوان یک کشور اروپایی به جمع صادرکنندگان برتر کالا به ایران پیوسته بوده و در فهرست ۵ کشور اول شریک وارداتی قرار گرفت، اما در مجموع، اروپایی ها در نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، کالای بیشتری به ایران فروخته بودند. 

در واقع، آمارهای رسمی منتشر شده حکایت از آن دارد که در نیمه اول سال ۲۰۲۱ اروپایی‌ها از ایران بیشتر کالا وارد کرده‌اند؛ یعنی در واقع، صادرات ایران به اتحادیه اروپا بیشتر از واردات ایران از کشورهای عضو این اتحادیه بوده است. 

آمارها نشان می‌دهند که صادرات ایران به اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۲۱ میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، با ۱۷ درصد رشد و واردات ایران از این کشورها با ۲.۷ درصد افت مواجه بوده است. البته برخی از تحلیلگران دلایل این افت را کاهش خرید نفت ایران از سوی کشورهای اروپایی می‌دانند؛ به این معنا که هم اکنون بر اساس آمارهای رسمی گمرک، ۹۹ درصد از صادرات کالایی ایران به اروپا را کالاهای غیرنفتی تشکیل می دهند و سهم نفت از صادرات ایران به این اتحادیه، حدود ۱ درصد است. 

در این میان یکی از دلایل عمده افت واردات ایران از کشورهای اروپایی به نظر می رسد روند رو به رشد قیمت ارز بوده که واردات از این کشورها را به شدت گران کرده و شاید تقاضا برای خرید آنها را نیز کاهش داده است؛ به خصوص اینکه ظرف ماه های گذشته، بانک مرکزی در تخصیص ارز مورد نیاز واردات، با محدودیت‌های بسیاری مواجه بوده و بر همین اساس واردکنندگان نتوانسته اند ارز مورد نیاز خود برای واردات را از سامانه نیما تامین کنند؛ ضمن اینکه واردات بدون انتقال ارز یا با ارز متقاضی نیز ممنوع بوده و به همین جهت، تنها منبع تامین کننده ارز، بانک مرکزی و سامانه نیما بوده که آن هم، با تاخیرهای بسیاری در تامین ارز مواجه بوده است. 

به هر حال، کارنامه عملکردی ایران نشان می دهد که در تجارت خود با اروپا در نیمه نخست سال جاری میلادی، مراوده‌ای در حدود ۲.۲ میلیارد یورو داشته است؛ در حالیکه کشوری مثل ترکیه در همین مدت، بالغ بر ۷۵ میلیارد یورو یعنی ۳۵ برابر ایران، به اروپا کالا صادر کرده است. 

 

سایر اخبار:

واردات رزین‌ های پی وی سی از ژاپن

۴ برابر شدن صادرات فرآورده نفتی ایران

بهره برداری از طرح‌ های ملی وزارت نفت در پارس جنوبی