داخلی‌ سازی ۳ ماده شیمیایی و کاتالیست مهم در پتروشیمی بندرامام

کارشناسان پتروشیمی بندرامام موفق شدند از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، سه ماده شیمیایی و کاتالیست مهم و باارزش صنعت پتروشیمی را داخلی‌سازی کنند.

197 بازدید / سه شنبه 09 شهریور 1400 / دسته بندی : اخبار

داخلی سازی سه ماده شیمیایی و کاتالیست مهم و باارزش صنعت پتروشیمی

به گزارش شانا به نقل از پتروشیمی بندرامام، از سال ۱۳۹۷ کمیته ساخت داخل در بندرامام با رویکردی جدید و نقشه راهی روشن به منظور بهره‌مندی از همه ظرفیت‌ها برای تحقق اهداف کلان سازمان و خودکفایی هرچه بیشتر مجموعه تشکیل شد و با راهبرد «توسعه روابط با شرکت‌های دانش بنیان، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های معتبر داخلی، توسعه سیستم‌های ایجاد رقابت‌های سالم، توسعه حق مالکیت معنوی، توسعه رقابت با شرکت‌های منطقه به‌منظور دستیابی به اهداف مشترک، توسعه بلندمدت و سودآور با سازندگان معتبر داخل کشور، تقویت و توسعه زیرساخت‌های مرتبط با فرآیند ساخت داخل در محیط داخلی شرکت، توسعه روابط با صنایع بزرگ داخلی با هدف تقویت ایده‌های نوآورانه در ساخت قطعات یدکی، کاتالیست و کمیکال‌ها» آغاز به فعالیت کرد. 

در چند سال گذشته کمیته ساخت داخل پتروشیمی بندرامام در بخش داخلی‌سازی مواد شیمیایی و کاتالیست‌ها، مواد مختلفی را داخلی‌سازی کرده است و با ادامه همین مسیر در سال ۱۴۰۰ موفق شد با تلاش کارشناسان و متخصصان خود و همچنین با مشارکت و همراهی شرکت‌های دانش بنیان، مواد شیمیایی موسوم به آغازگر K۳۲، روغن پلانجر (Plunger Oil) و حلال Solvesso ۱۰۰ را داخلی‌سازی کند. 

ماده K۳۲ به‌عنوان آغازگر فرآیند تولید پلی‌اتیلن سبک است که در سال ۹۹ پتروشیمی بندرامام به‌منظور ساخت این کاتالیست، با یکی از شرکت‌های دانش بنیان داخلی تفاهم‌نامه ساخت آن را امضا کرد. آغازگر K۳۲ که پیش از این از سوی کشورهای خارجی تأمین می‌شد و کارشناسان پتروشیمی بندرامام و متخصصان کشور با داخلی‌سازی این کاتالیست حرکت بسیار موثری را در تولید پلی‌اتیلن سبک کشور اجرایی کردند. 

پتروشیمی بندرامام در سال ۹۹ با یکی دیگر از شرکت‌های دانش بنیان کشور تفاهم‌نامه ساخت روغن پلانجر را امضا کرد و کارشناسان شرکت موفق شدند در ۶ ماه گذشته مراحل داخلی‌سازی و تولید این روغن ویژه که پیش از این وارداتی بود را اجرایی کنند.

در اقدامی دیگر، یکی از حلال‌های مصرفی در واحد VC پتروشیمی بندرامام یعنی حلال Solvesso ۱۰۰ که نقشی بسیار اساسی در کنترل آلاینده‌های زیست محیطی را در این واحد به‌عهده دارد، به دست کارشناسان پتروشیمی بندرامام و متخصصان کشور داخلی‌سازی شد. 

اکنون بیش از ۵۵ درصد از مواد شیمیایی و کاتالیست‌های مورد استفاده در پتروشیمی بندر امام از سازندگان داخل تهیه و تامین می‌شود. 

شایان ذکر است کارشناسان و متخصصان پتروشیمی بندرامام پروژه داخلی‌سازی سه ماده شیمیایی و کاتالیست دیگر را آغاز و به مرحله آزمون عملیاتی رسانده‌اند که در آینده نزدیک مجتمع پتروشیمی بندرامام از واردات این سه ماده بی‌نیاز می‌کند.

 

سایر اخبار را دنبال کنید:

امضای قرارداد EPC احداث واحد پلی‌ اتیلن پتروشیمی تبریز

اجرای ۲ طرح توسعه ای توسط پتروشیمی اروند

جهش تقاضای پتروشیمی تضمین شده است اما باید رشدی پایدارپذیر داشته باشیم؛