چه در انتظار بورس است ؟

در اردیبهشت ماه بالغ بر ۲۸ هزار میلیارد تومان پول توسط بانک مرکزی در راستای مجوز استفاده از تنخواهگردان خزانه چاپ شده است. افزایش انتظارات تورمی و نرخ تورم ۴۳ درصدی در پایان خرداد ماه سیگنالهای مشخص به فعالان بازار سهام مخابره کرده است.

219 بازدید / شنبه 05 تیر 1400 / دسته بندی : اخبار

بورس صعودی میشود ؟

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  رئیس سازمان بورس اخیرا اعلام کرده است، به طور مرتب در حال پیگیری بحث واریز مبلغ 150 میلیون دلار هستیم تا بین صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی هماهنگی لازم ایجاد شود، چرا که هرچه سریع‌تر مشخص شود که این مبلغ قرار است از کدام یک از منابع صندوق توسعه ملی از طریق بانک مرکزی به صندوق تثبیت واریز شود، اما متاسفانه به دلایلی نمی‌توان زمان دقیقی را برای واریز این مبلغ به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه مشخص کرد.

دهقان تاکید کرده است، به شخصه این اطمینان را به سهامداران می‌دهم که از جانب سازمان بورس به طور مداوم پیگیر واریز مبلغ 150 میلیون دلار به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه هستیم.

با اعلام عدم واریز منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بورس، دلیل رشد اخیر شاخص کل را باید در احیای انتظارات تورمی جست و جو کرد. گفتنی است، در حالی که نرخ تورم ماهانه اردیبهشت 1400 معادل 0/7 درصد بوده نرخ تورم ماهانه در خرداد ماه 1400 معادل 2/5 درصد بوده است. اما نکته مهم تر اینکه  نرخ تورم 12 ماهه در خرداد ماه 1400 به حدود 43 رسیده است.

لازم به ذکر است، افزایش تورم در گروه خوراکیها و آشامیدنی‌ها کاملاً واضح است. نرخ تورم ماهانه این گروه از منفی 0/8 درصد در اردیبهشت به 3/2 درصد در خرداد رسیده است.

در همین راستا ذکر این نکته خالی از لطف نیست که حجم نقدینگی در اردیبهشت ماه سال جاری به 3 هزار و 601 هزار میلیارد تومان رسیده است، همچنین رشد ماهانه این متغیر  در اردیبهشت 3.2 درصد اعلام شده که معادل افزایشی به ارزش 112 هزار میلیارد تومان است. بررسی  گزارش اخیر بانک مرکزی نشان میدهد، پایه پولی در اردیبهشت ماه حدود 6 درصد رشد کرده است؛ بر این مبنا پایه پولی در پایان اردیبهشت با 6 درصد افزایش نسبت به فروردین، به حجم بالغ بر 489 هزار میلیارد تومان رسیده است.

یعنی در ماه مذکور بالغ بر 28 هزار میلیارد تومان پول توسط بانک مرکزی چاپ شده است. رشد نقطه به نقطه این متغیر پولی در اردیبهشت ماه نیز حدود 30.6 درصد اعلام شده است. این رشد ماهانه در 14 ماه گذشته بی سابقه بوده است!

چندی قبل نیز دلیل این افزایش چشم گیر پایه پولی که اثر به شدت مخرب در رشد نقدینگی دارد افزایش سقف تنخواه گردان بانک مرکزی برای پوشش کسری بودجه ابتدای سال عنوان شد. این آمار و ارقام به روشنی به تشدید انتظارات تورمی در میان فعالان اقتصادی دامن زده است که خود میتواند به عامل محرک رشد سهام شاخص ساز و کاهش چشم گیر تعداد صفهای فروش دربازار سهام تبدیل شود.

علی سعدوندی کارشناس اقتصادی اخیرا اعلام کرده است، چاره ای نیست! با روندی که دولت در روزهای آخر اقدام به ولخرجی از محل تنخواه گردان نزد بانک مرکزی (بخوانید پولی سازی) کرده است، دست درازی مستقیم دولت به منابع پرقدرت بانک مرکزی باید یک بار و برای همیشه جرم انگاری شود. ایجاد تورم خیانت است حتی اگر بورس را صعودی کند.