محلول نانویی اوره

یک شرکت هندی اقدام به تولید محلول نانویی اوره کرده که به‌عنوان کود در صنعت کشاروزی استفاده می‌شود.

277 بازدید / چهارشنبه 26 خرداد 1400 / دسته بندی : اخبار

محلول نانویی اوره

یک شرکت هندی اقدام به تولید محلول نانویی اوره کرده که به‌عنوان کود در صنعت کشاروزی استفاده می‌شود. به دلیل ویژگی‌های نانویی این محصول، اثرات منفی زیست‌محیطی کمتر و اثربخشی بالاتری نسبت به کودهای اوره معمولی دارد و در عین حال ارزان‌تر نیز است.

شرکت ایندین فارمرز فرتیلایزر (Farmers Fertilizer Cooperative Ltd (IFFCO)) محلول نانواوره را برای هر بطری ۲۴۰ پوند قیمت‌گذاری کرده است که ۱۰ درصد ارزان‌تر از هزینه یک کیسه اوره معمولی است.

این شرکت به تازگی تولید تجاری مایع نانواوره را آغاز کرده و اولین محموله را برای استفاده کشاورزان به اوتار پرادش فرستاده است. IFFCO محلول نانواوره را برای هر بطری ۲۴۰ پوند قیمت‌گذاری کرده است که ۱۰ درصد ارزان‌تر از هزینه یک کیسه اوره معمولی است.

این محصول ماحصل یک فناوری ثبت اختراع شده توسط IFFCO است که در مرکز تحقیقات نانوزیست ‌فناوری، گجرات، توسعه یافته است. دلیپ شانگانی، نایب رئیس IFFCO در بیانیه‌ِ اخیر خود گفت: «نانواوره IFFCO محصولی از قرن بیست و یکم است و برای ایمن نگه داشتن خاک، هوا و آب برای نسل‌های آینده و در عین حال تأمین مواد غذایی برای همه، توسعه یافته است.»

روند ساخت کارخانه‌های تولید نانواوره در Kalol (در گجرات) و Aonla و Phulpur (در اوتار پرادش) قبلاً آغاز شده‌ است. در فاز اول، ظرفیت تولید سالانه ۱۴ کرور بطری تولید شده که تا ۱۸۲۰ بطری اضافی در فاز دوم تا سال ۲۰۲۳ افزایش می‌یابد.

انتظار می‌رود این ۳۲ کرور بطری جایگزین ۱٫۳۷ کرور تن اوره تا سال ۲۰۲۳ شود. ممکن است که اوره ۸۲ درصد از کل کودهای ازته مصرفی در هند را تشکیل دهد و در طی سال‌های گذشته نیز افزایش تصاعدی مصرف را ثبت کرده است. حدود ۳۰-۵۰ درصد نیتروژن اوره توسط گیاهان استفاده می‌شود و بقیه به دلیل تغییر سریع شیمیایی در نتیجه شستشو، هدر می‌رود و در نتیجه کارایی کاهش می‌یابد. در مورد مزایای این محصول جدید، مسئولان IFFCO می‌گویند که محلول نانواوره، کودی مناسب برای محیط‌زیست و با کارایی بالا در استفاده از مواد مغذی است و یک راه حل پایدار برای کاهش آلودگی و کاهش گرمایش کره زمین در طولانی مدت خواهد بود زیرا باعث کاهش انتشار اکسید نیتروژن می‌شود.

براساس اطلاعات منتشر شده، اندازه یک نانوذرات اوره در این محصول ۳۰ نانومتر است و در مقایسه با اوره معمولی و گرانولی، ۱۰۰۰۰ برابر مساحت سطحی بالاتر دارد. با توجه به اندازه بسیار کوچک و خواص سطحی نانواوره، هنگام استفاده در گیاهان، با کارایی بالا جذب گیاه می‌شود. این نانوذرات پس از نفوذ، به قسمت‌هایی از گیاه که در آن نیتروژن مورد نیاز است می‌رسند و مواد مغذی را به‌صورت کنترل شده آزاد می‌کنند.

آزمایش‌های کارآیی انجام شده روی بیش از ۴۰ محصول در بیش از ۱۱۰۰۰ مکان نشان می‌دهد که نانواوره بهره‌وری محصول را افزایش می‌دهد و می‌تواند نیاز اوره معمولی را ۵۰ درصد کاهش دهد. علاوه‌بر این، استفاده از نانواوره (مایع) باعث بهبود عملکرد، زیست توده، سلامت خاک و کیفیت تغذیه‌ای محصول می‌شود. این نانواوره از نظر ایمنی زیستی و سمیت طبق دستورالعمل‌های دولت هند و دستورالعمل‌های بین‌المللی تهیه شده توسط OECD که در سطح جهانی تصویب و پذیرفته شده‌است، آزمایش شده‌است. IFFCO می‌گوید که این محلول نانواوره در سطح توصیه شده برای انسان، حیوانات، پرندگان، و محیط‌زیست کاملاً ایمن است. نانواوره IFFCO گامی بزرگ برای کشاورزی پایدار و سیستم‌های غذایی و همچنین به سوی کشاورزی دقیق و هوشمند است.

 

مرتبط:

نانولوله‌های کربنی تک‌ جداره

همه چیز درباره ی نانو فناوری

 

منبع :

پایگاه خبری فناوری نانو ایران

 

https://bit.ly/3iISfOShttps://cutt.ly/0nK8orYshorturl.at/bvV38
https://b2n.ir/a15360https://tinyurl.com/dsfsjeajyun.ir/379849