یک واکسن نانوذره‌ای دیگر به مرحله کارآزمایی بالینی رسید

کارآزمایی بالینی فاز ۱ واکسن ضدکرونا که توسط موسسه تحقیقات ارتش والتر رید تولید شده، آغاز می‌شود. این واکسن ضدکرونا حاوی نانوذرات فریتین است که در تست‌های آزمایشگاهی، پاسخ ایمنی جالب توجهی ایجاد کرده است.

334 بازدید / يكشنبه 29 فروردین 1400 / دسته بندی : اخبار / منبع : www.eurekalert.org

کارآزمایی بالینی فاز ۱ واکسن ضدکرونا که توسط موسسه تحقیقات ارتش والتر رید تولید شده، آغاز می‌شود. این واکسن ضدکرونا حاوی نانوذرات فریتین است که در تست‌های آزمایشگاهی، پاسخ ایمنی جالب توجهی ایجاد کرده است.

کارآزمایی بالینی یک واکسن منحصر به فرد برای محافظت در برابر ویروس کرونا، که در موسسه تحقیقات ارتش والتر رید (WRAIR)، توسعه یافته، آغاز می‌شود. دانشمندان این موسسه یک واکسن نانوذره‌ای، مبتنی بر فریتین، تولید کردند که روشی انعطاف‌پذیر برای هدف قرار دادن چندین نوع ویروس‌های کرونا است.

این واکسن، نانوذره فریتین spike (SpFN) نامیده می‌شود. طراحی کره‌ای شکل چند وجهی آن امکان ارائه چند پروتئین سنبله ویروس کرونا به سیستم ایمنی را فراهم می‌کند، راهبردی که می‌تواند به محافظت گسترده‌تر کمک کند.

دکتر کیوون مدجاراد، مدیر شعبه بیماری‌های عفونی نوظهور (EIDB) می‌گوید: «حتی قبل از شناسایی انواع مختلف کووید۱۹، تیم ما نگران ظهور ویروس‌های کرونا در جمعیت‌های انسانی بود، تهدیدی که در سال ‌های اخیر در حال تسریع است. ما به واکسنی مانند این نیاز داریم، واکسنی که بتواند به‌طور گسترده و پیشگیرانه در برابر ویروس‌های مختلف کرونا محافظت ایجاد کند.»

موسسه تحقیقات ارتش والتر رید، تلاش‌های تحقیقاتی درباره واکسن کرونا را رهبری می‌‌کند. مطالعات پیش بالینی نشان می‌دهد که SpFN باعث ایجاد پاسخ‌‌های آنتی‌بادی خنثی‌کننده بسیار قوی و گسترده در برابر ویروسی می‌شود.

فاز اول کارآزمایی بالینی در مرکز آزمایشات بالینی این موسسه در دست انجام است و ۷۲ داوطلب بزرگسال سالم از ۱۸ تا ۵۵ سال ثبت‌نام می‌کند. شرکت‌کنندگان به‌طور تصادفی در گروه‌های دارونما یا آزمایش قرار می‌گیرند.

دکتر نلسون مایکل، رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی این موسسه می‌گوید: «این اولین آزمایش بالینی انسانی برای واکسن ضدکرونای موسسه تحقیقات ارتش والتر رید است، که قدرت و توانایی این موسسه را در انتقال سریع یافته‌های بنیادی به یک محصول تجاری را نشان می‌دهد.»

مدجاراد گفت: «ما در ابتدای یک مسیر طولانی قرار داریم. ما این پلتفورم را به‌عنوان واکسن نسل بعدی طراحی کرده‌ایم، واکسنی که زمینه را برای ارائه یک واکسن جهانی آماده می‌کند تا نه تنها از ویروس موجود محافظت کند، بلکه همچنین برای مقابله با انواع ویروس‌ها در آینده استفاده شود.»