نقش سرمایه‌گذاری خارجی در تجارت ایران

در بخش‌ صنعت، معدن و تجارت ایران چه مقدار سرمایه‌گذاری خارجی شده است؟

293 بازدید / سه شنبه 24 فروردین 1400 / دسته بندی : اخبار / منبع : https://ir.sputniknews.com/

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، بررسی آمارهای رسمی حاکی از تصویب ۲ میلیارد و ۴۶۹ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۹ و رشد ۱۸۹ درصدی آن در مقایسه با سال ۹۸ است.

مطابق آمارهای موجود، در سال ۹۹ مجموع سرمایه‌گذاری مصوب خارجی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور ۶ میلیارد و ۵۷ میلیون دلار و مربوط به ۲۲۲ فقره طرح و پروژه بوده که سهم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب بخش صنعت، معدن و تجارت کشور ۲۹ درصد و سهم سایر بخش‌های اقتصادی کشور ۷۱ درصد بوده است.

مجموع سرمایه‌گذاری مصوب خارجی در بخش‌های مختلف اقتصادی، از نظر حجم رشد ۱۵ درصدی و از نظر تعداد طرح و پروژه رشد ۸۵ درصدی در مقایسه با سال ۹۸ داشته است.

گروه‌های ساخت مواد و محصولات شیمیایی با ۵۷۸ میلیون دلار، ساخت فلزات اساسی با ۳۱۳ میلیون دلار، ساخت کاغذ و محصولات کاغذی با ۲۸۵ میلیون دلار و فعالیت‌های پشتیبانی و کمکی حمل و نقل با ۲۸۰ میلیون دلار، به ترتیب بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۹۹ را به خود اختصاص دادند.

همچنین چین با ۵۴۳ میلیون دلار، آلمان با ۴۸۶.۹ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۳۶۳.۷ میلیون دلار، کانادا با ۲۷۱.۶ میلیون دلار و اتریش با ۱۱۶ میلیون دلار به ترتیب پنج کشور نخست از نظر ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در این مدت بودند.

در ۱۲ ماهه پارسال، افغانستان با ۴۷، ترکیه با ۱۴، چین و آلمان با ۱۲ و امارات با ۱۰ طرح و پروژه، به ترتیب پنج کشور نخست از نظر تعداد پروژه‌های سرمایه‌گذاری در کشورمان محسوب می‌شوند.

بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده در سالی که گذشت در استان خوزستان با ۲۶ درصد، سیستان و بلوچستان با ۲۳ درصد، فارس و هرمزگان با ۱۹ درصد و آذربایجان شرقی با ۱۳ درصد بوده است.