گام بلند پتروشیمی شازند برای تولید تجهیزات پزشکی

پتروشیمی شازند برای نخستین بار در جهان، موفق به ثبت اختراع فرآیند تولید پلی‌پروپیلن گرید رندوم کوپلیمر و محصول آن در فناوری بازل برای استفاده در ساخت سیلندر سرنگ انسولین و سرنگ سه تکه شد.

370 بازدید / يكشنبه 24 اسفند 1399 / دسته بندی : اخبار / منبع : https://www.shana.ir/

به گزارش شانا به نقل از شرکت پتروشیمی شازند، متخصصان و مخترعان پتروشیمی شازند برای نخستین بار در جهان، موفق به ثبت اختراع فرآیند تولید پلی‌پروپیلن گرید رندوم کوپلیمر و محصول آن برای استفاده در ساخت سیلندر سرنگ انسولین و سرنگ سه تکه شدند.

روزانه به‌طور میانگین حدود ۲ میلیون سرنگ انسولین در کشور مصرف می‌شود که در گذشته ماده اولیه تولید این نوع سرنگ‌ها، از پلی‌پروپیلن گرید J801 شرکت HYOSUNG کشور کره جنوبی استفاده می‌شد. سالانه حدود ۵ هزار تن از این گرید وارد کشور می‌شد که به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، واردات گرید یادشده متوقف و از این بابت مشکلاتی متوجه بخش سلامت جامعه شد.

محققان و متخصصان شرکت پتروشیمی شازند همسو با مسئولیت‌های اجتماعی، برای حل این مشکل بزرگ که تأثیر مستقیمی بر سلامت جامعه و حفظ جان هم‌میهنانمان داشت، با تشکیل گروهی پژوهشی در واحد پلی‌پروپیلن شازند، مطالعات و بررسی‌های خود را برای امکان‌سنجی تولید این نوع گرید در واحد صنعتی آغاز کردند و پس از انجام فرآیند مهندسی معکوس و شناسایی مواد افزودنی نمونه گرید خارجی، تولید نمونه آزمایشگاهی آن در اواخر سال ۱۳۹۷ و با عنوان ARP801 در این شرکت محقق شد که مورد توجه و استقبال مشتریان قرار گرفت.

با توجه به اینکه تولید پلی‌پروپیلن گرید رندوم کوپلیمر و محصول آن در فناوری بازل برای نخستین بار در جهان صورت پذیرفته است، فرآیند تولید و محصول تولیدی آن به‌عنوان ثبت اختراع، به شماره ثبت اختراع ۱۰۳۰۴۳ مورخ ۱۳۹۹/۰۹/۱۵ و طبقه بین‌المللی C08F 10/00; C08F 110/06;C08F 210/06 با موفقیت به تأیید مسئولان رسید.

شایان ذکر است، اکنون توسعه این گرید به‌منظور تولید سرنگ‌های دوتکه در حال پیگیری است و در آینده‌ای نزدیک، گرید مخصوص سرنگ‌های دوتکه نیز تولید و روانه بازار داخلی می‌شود.